Отпуски и болнични

Болничен

Въпрос:

Какъв процент от болничния се изплаща от работодателя , когато съответния болничен е бил взет за малко дете ?
И до какъв период от време може да се забави изплащането от болничния от работодателя ?

Отговор:

Не е процент, а първите три дни. Би трябвало да го плати със заплатите. А ако питаш за размера за тези три дни- май беше 70% от брутното възнаграждение, но трябва да погледна да не те излъжа.

Болнични

Въпрос:

Работник носи първичен болничен от лекуващ лекар от 14.05 да 20.05 включително. На 21.05 влиза в болница и от там издават пак първичен болничен.
Според мен трябва да начисля
7 работни дни
1 ден болничен за с/ка на работодателя
11 дни болнични за сметка на НОИ
Обаче имам две притеснения.
1. Че втория болничен е отново първичен - правилото за първия ден
2. Мисля че са приети антикризисните мерки в бюджетната комисия за изплащане на първите 3 дни от работодателя в размер на 70%

Отговор:

Първите три дни за сметка на работодателя са от 01 юли 2010. До тогава си е по старому. А за втория боничен по-добре се обадете на някой от тел. в сайта на НОИ и попитайте като продължение или като първичен да отразите втория болничен!

Неплатен отпуск

Въпрос:

Колеги, работник работи на 2 трудови договора при един работодател един на 4 ч и другия на 2часа работно време. Работника е в неплатен отпуск целия декември. И по двата ли трябва да се плати здравни осигуровки по отделно върху 130лв. т.е. върху 260 лв. или само върху 130 - неплатения отпуск и при 1 работодател а и обема на полагаемия неплатения отпуск пак ли е 30 работни дни след като сумарно часовете му са 4 и повече - т.е. се признава зен трудов стаж/не осигурителен де/

Оговор:

Само при основния

Обезщетение по чл. 224 ал.1

Въпрос: При прекратяване на трудов договор с майка-4 години е била в майчинство, две деца едно след друго, обезщетение за платен отпуск за четири години ли се дължи, т.е 240 х 4 - 960 лв.?

Болнични и напускане - чл.328 т.12

Въпрос: Наша работничка беше 2 месеца болнични, които приключват на 24.06.2011 г и реши че иска да напусне защото не се чувства добре здравословно. Обаче някой я е посъветвал да я освободим по чл.328 т.12. В такъв случай трябва да я отработва 1 месец предизвестие. А след това трябва ли да й се изплаща някакво обезщетение - напр. чл. 222

Обезщетение поради оставане без работа след уволнението