Счетоводна практика

    Счетоводни въпроси и отговори от наши колеги и дискусии, провеждани онлайн. Моля, имайте предвид, че макар да се стремим да сме максимално прецизни, е възможно да допуснем грешка или нормативната уредба да е променена след датата на добавяне на съответния въпрос и поради това не можем да поемем юридическа отговорност за използването на дадените тук отговори.

    Потребителски рейтинг: 0 / 5

    Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

    Въпрос:

    Моля, вашето тълкувание за следното:
    Фирма ЕООД, регистрирана в АП, собственик чуждестранно ф.лице, дейност - полагане на кабели. Какво се разбира под израза "необходим е финансов надзор, защото е чужда фирма" Благодаря, предварително!

    Отговор:

    Ами, не виждам какво чуждестранно лице е това. То си е българско дружество. Какво общо има кой е собственикът? По кой закон го искат този надзор?

    Потребителски рейтинг: 0 / 5

    Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

    Въпрос:

    Здравейте! Имаме следния случай: наш клиент "Х" с който имаме сключен договор за доставка на стоки и платен аванс в брой с издадена данъчна фактура, иска да доплати по същия този договор по банков път от фирма "У". Възможно ли е това? Не сме ли уязвими по ЗДДС - имаме данъчно събитие получаваме пари по наша банкова сметка от фирма "У", а издаваме фактура и доставяме стоките на фирма "Х"?

    Отговор:

    Съставете тристранен протокол в който страните да се споразумеят,че плащането от фирма У да се счита за плащане от фирма Х, като Х и У си уреждат вземанията и задълженията по между си за въпросната сума

    Потребителски рейтинг: 0 / 5

    Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

    Въпрос:

    моя фирма ще прави износ на билки в Швейцария ,Франция и Германия
    до сега работеше само в Б-Я. Не съм работила фирми с износ на стоки ,но знам ,че има особенности ,но какви?? / в европийски съюз и извън него/.На първо време ги посъветвах да не се рег.по ДДС докато не станат 50000лв.
    Прочетох някой неща,но практиката си е друго.Моля някой който прави износ да сподели начина на работа и на кой чл. да наблегна от закона
    Ще съм много благодарна лек ден

    Отговор:

    Напротив, на първо време бързо се регистрирай по ЗДДС - няма нищо по-хубаво от това да ползваш данъчен кредит за покупките и да не начисляваш ддс, което се случва при износ/ доставки за ЕС.

    Потребителски рейтинг: 0 / 5

    Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

    Въпрос:

    здравейте!подадено е ДДС-то вчера..казусът е следният: имам копие на ф.,която е осчетоводена с ДДС,но днес ми се връчи оригинала и другите 2 копия с надпис "АНУЛИРАНО".....няма издадена нова ф-ра на клиента....при това положение какво да правя ????да поискам ли КИ към ф-та с дата от м.06?чета ЗДДС,но не намирам нищо за подобен случай...може би не се изразявам правилно,но в паника съм...

    Отговор:

    просто е трябвало вчера да пуснете нова СД и регистри към НАП, без тази фактура... ама вече е късно! ... сега може да я извадите само като си съставите протокол по чл. 116 от ЗДДС, като дадете обаче оргинала от фактурата и протокола на другата страна, да си го осчетоводят... лошото е, че при Вас ще се паднат в два различни периода... и ефекта за ДДС ще е изкривен...

    Потребителски рейтинг: 0 / 5

    Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

    Въпрос:

    Здравейте,
    казуса е следния:
    Майка, на която днес изтичат 410 дни от отпуска по майчинство, работила преди и по време на бременността на безсрочен трудов договор. Договорът е прекратен преди четири месеца поради завръщане на титуляра на работа /също майка, чието дете навършва две години/.
    Въпросите ми са следните:
    1. Има ли право въпросния работодател да прекрати трудов договор на майка на дете на 8 месеца?
    2. Какви права има въпросната майка за да получва обезщетение до 2 години на детето от утре нататък?
    И най-накрая, от мен като работодател се иска да назнача майката на някаква длъжност за няколко дни, за да продължава да взима 240 лв обезщетение, редно ли е това?
    Предварително Ви благодаря!

    Отговор:

    А сигурна ли си, че трудовия договор на заместничката е бил безсрочен? По-вероятно е нейния трудов договор да е бил сключен на основание чл. 68 ал. 1 т. 3 КТ. Ако е така - нищо не може да се направи, защото трудовия договор се е прекратил автоматически заради завръщането на титуляра:

    Чл. 68. (1) Срочен трудов договор се сключва:
    ....
    3. за заместване на работник или служител, който отсъствува от работа;
    ----
    Но ако договора наистина е бил безсрочен, уволнението ще е незаконосъобразно.
    За втория ти въпрос: стига да имаш желание, наеми я. Няма нищо нередно. Май ще трябва формално поне един ден да я водиш на работа и след това тя да си пусне молба да ползва отпуск за гледане на дете.

    Подкатегории

    Правни консултации във връзка със счетоводни казуси

    © 2009-2017 СЧЕТОВОДСТВО.COM. All Rights Reserved.