Счетоводна практика

    Счетоводни въпроси и отговори от наши колеги и дискусии, провеждани онлайн. Моля, имайте предвид, че макар да се стремим да сме максимално прецизни, е възможно да допуснем грешка или нормативната уредба да е променена след датата на добавяне на съответния въпрос и поради това не можем да поемем юридическа отговорност за използването на дадените тук отговори.

    Потребителски рейтинг: 0 / 5

    Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

    Въпрос:

    Мес. 11.2010 сме платили авансово доставката на ДМА – осчетоводено 402/401 – 12000лв.
    През мес. 12.2010 фирмата е регистринана по ЗДДС и сме подали опис на наличните активи към датата на регистрация – за да ползваме данъчния кредит от платения аванс през мес.11.2010 в размер на 2000лв. Взета е статията 4531/402 – 2000лв. – червена.
    Към 31.12.2010год. активът все още не е получен и не е заведен. Към 31.12.10год. имаме вземане от доставчика – платения аванс 10000лв.
    Следва ли признатия данъчен кредит от 2000 лв. да посоча в увеличение на фин.резултат според член 47 от ЗКПО за 2010г.? /Приложение №1 т. 7 кол. А. Увеличения/
    Активът е придобит през мес.01.2011 год. – следва ли тогава през 2011г. обратното проявление на чл. 47 от ЗКПО? /съответно Приложение № 1, т. 10 – кол. Б. Намаления/
    Благодаря предварително!

    Отговор:

     Първо прилагаш чл. 47, ал.1, а после чл.47, ал.4. Е, дали преминаването на аванса в ДМА е отписване, не знам, но на това ми прилича.

    Потребителски рейтинг: 0 / 5

    Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

    Въпрос:

    какво и къде трябва да подам фирмата няма дейност през 2010г.
    до колкото разбрах в НАП 1010а и статистиката писмо само това ли?

    Отговор:

    Освен изброеното трябва да се публикува Годишния отчет в Търговския регистър

    Потребителски рейтинг: 0 / 5

    Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

    Въпрос:

    Знам, че тук има много препатили които знаят всичко, затова ще Ви помоля да ми предложите програма ТРЗ многофирмена на сносни цени/водя ТРЗ на три фирми, двете с 5 човека, а едната с 24/. Ще съм много благодарен на отговорите Ви.

    Отговор:

    определено ти препоръчвам стил, много удобна за работа, ето ти линк за демото
    http://www.msoft-bg.com/trz_demo.php

    успех с избора

    Потребителски рейтинг: 0 / 5

    Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

    Въпрос:

    искам да поговорим малко за ГФО на фирми /англииски/които не извършват никаква дейност ,но знаете защо имат фирми/за да си купят каща в Б-я/
    Та тези фирми плащат на счетоводител за изготвяне на отчетите имат и банкови сметки /не знам защо само мес.такси банките да си вземат ли/някой за 20 -30 дни имат и ел.енергия и вода и с една дума това са разходите и съгласно нашето законодателство след като има разход значи има дейност.Аз мисля,че данъчните или не знам кой трябва да помислят за това.Те имат разход ,но нямат никакви приходи и трупат загуби всяка година на кого е нужно това писане писане за нищо.Моля даите Вашето мнение Вие как работите с тези фирми за мен е една голяма глупост това дето се иска от нас счетоводителите губене на време бумащина за нищо

    Отговор:

    Глупост или не, това е положението.

    Потребителски рейтинг: 0 / 5

    Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

    Въпрос:

    Здравейте, имам въпрос - понеже подадохме ГДД и ГОД по ел път, имаме право на 1% отстъпка, която съм посочила в ГДД и си приспаднах при превода на данъка И сега се чудя как да я осчетоводя тази отстъпка и в коя година?
    Моля ви да ми помогнете, че съвсем се ошашках

    Отговор:

    Е, то на този принцип да вземем и данъка да си начислим тогава, защото тогава сме го изчислили. Знаеш, че имаш отстъпка 1%, знаеш, че ще си подадеш декларацията по електронен път, защо да не си приспаднеш отстъпката още при начисляването. Това събитие ти е известно още към 31.12. Даже не мисля, че е коригиращо по смисъла на СС 10.

    Най обичам да чета, ама не мога.

    Подкатегории

    Правни консултации във връзка със счетоводни казуси

    © 2009-2017 СЧЕТОВОДСТВО.COM. All Rights Reserved.