Счетоводна практика

    Счетоводни въпроси и отговори от наши колеги и дискусии, провеждани онлайн. Моля, имайте предвид, че макар да се стремим да сме максимално прецизни, е възможно да допуснем грешка или нормативната уредба да е променена след датата на добавяне на съответния въпрос и поради това не можем да поемем юридическа отговорност за използването на дадените тук отговори.

    Потребителски рейтинг: 0 / 5

    Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

    Въпрос:

    Фирма сключва с физическо лице договор за изработка уреден в ЗЗД чл.258-269 от закона.Има ли фирмата ангажимент за превеждане на осигуровки и данъци? 
    Благодаря

    Отговор:

    Принципно – да.
    Има значение дали това ФЛ е СОЛ или не, дали е пенсионер или не, дали сумата по договора е под или над МРЗ, дали лицето има друг осиг.доход или не, дали има авторско право или не...
    Справка - КСО, ЗЗО и НООСОЛ... За данъка – виж ЗДДФЛ

    Потребителски рейтинг: 0 / 5

    Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

    Въпрос:

    Здравейте! Декларира ли се доход от обезщетения за безработица в годишната данъчна декларация? Разбрах, че не се дължи данък, но не знам дали изобщо се декларира..
    Благодаря на всички, които ми отговорят!!

    Отговор:

    Не.

    Потребителски рейтинг: 0 / 5

    Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

    Въпрос:

    Здравейте,

    Регистриран съм като свободна професия и самоосигуряващо се лице, а отскоро и по чл. 97а – за ДДС.

    Може ли да ми препоръчате някаква софтуерна програма, с която да записвам продажбите си и с която да издавам фактури, дневници за покупки/продажби + данните за подаването на VIES по електронен път?

    Тъй като дейността ми е единствено доставка на услуги, повече функции не са ми нужни – складови наличност и т.н.

    Програмата може и да е платена (в крайна сметка няма безплатен обяд), но да върви под Windows 7.

    Благодаря предварително за предложенията!

    Отговор:

    Microinvest Value, безплатна е, от сайта им.

    Потребителски рейтинг: 0 / 5

    Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

    Въпрос:

    Много моля, ако може някой да даде съвет-неработеща фирма ЕООД. Има само разходи за заплати и осигуровки на персонал "салонен управител", а заведението е закрито отдавна. Трябва ли да увелича ФР с тези разходи при тази фактическа обстановка и по кой чл. от ЗКПО?

    Отговор:

    Ако толкова решиш да си увеличаваш печалбата:
    Чл. 26. Не се признават за данъчни цели следните счетоводни разходи:
    1. разходи, несвързани с дейността;

    Не знам във вашия случай дали това може да се приеме.

    Потребителски рейтинг: 0 / 5

    Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

    Въпрос:

    Здравейте,
    бих искала да задам един въпрос към тези, които са регистрирали по член 97а от ЗДДС. В НАП ми обясниха, че за регистрацията ми е нужно само заявление и документ от агенцията по вписванията и не са необходими допълнителни документи по този член. След като ги подготвих, отидох за регистрация, но служителят ми обясни, че са ме подвели и че трябва да представя още един куп документи, включително извлечение от банкова сметка за една година назад, въпреки че му казах няколко пъти, че съм регистрирана свободна професия от началото на тази година. Втрещена съм защо му трябват документи за 2010-та (които така или иначе нямам), след като тогава още не съм упражнявала дейността и не съм била регистрирана? Още повече извлечение от личната ми банкова сметка... Моля, някой ако има подобен опит да сподели. Благодаря предварително!

    Отговор:

    Тогава им декларираш, че не си упражнявала дейност и с това се приключва. Предполагам, че с тези 12 месеца назад проверяват дали не е било налице основание за задължителна регистрация заради оборот, на което да е изпуснат срока или и те не знаят какво искат, но...
    На мен ми искаха да доказвам, че ще има доставка, което е пълна тъпня, щото и да няма доставка, държавата нищо не губи от моята регистрация, тъй като нито ползвам данъчен кредит нито нищо с тоя 97а, ама са свикнали хората да си искат.

    Подкатегории

    Правни консултации във връзка със счетоводни казуси

    © 2009-2017 СЧЕТОВОДСТВО.COM. All Rights Reserved.